myfriendemily0oviwun
myfriendemily0oviwun myfriendemily0oviwun
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

5) Jacob bought three toy cars for a total of
$9. How much did each toy car cost?

Respuesta :

davidgudino10 davidgudino10
  • 02-12-2019
Each toy car costs $3
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-12-2019

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

9/3=3

Answer Link

Otras preguntas

if ________of a solid>_______of water,the solid will sink in water
Some deductions pay for governmental services provided for everyone by the government. One example is a retirement account. True False
Solve and graph the inequality. [tex]\frac{4}{5}x + 5 \ \textless \ -3[/tex] A. x < –10 B. x ≤ 0 C. x > 5 D. x ≥ –10
What is the significance of the date of this cartoon? What is the name and nationality of the cartoonist? Explain their significance.
How many moles of tungsten atoms are in 4.8x10^25 atoms of tungsten?
Need help slope and y-intercept. Then graph two points on graph please. The equation of a line is given below. −6x-3y=−9 Find the slope and the y-intercept. The
The owner of a shop wants to mix cashews and pecans to make 8 kg of mixed nuts worth $7.25 per kg. If the price of cashews is $8.00 per kg and the price of peca
Use π = 3 calculate the length of the circumference of a circle with diameter of 7cm
Which word correctly completes this sentence?  we'll need a _____ amount of luck to win the game.   a. dry   b. senseless   c. considerable   d. reliable?
The North supported the war because it helped sell more industrial products made in America. False of True