mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Shanice spent half of her weekly allowance buying pizza. To earn more money her parents let her weed the garden for $6.10. What is her weekly allowance if she e
Violence against women and children
Answer Please!! Select all the pairs of ratios that form a proportion (2 points) Which mean pick two choices. 1/6, 4/20 THIS ONE 7/9, 28/36 14/18, 21/27 THIS
​(a) What percentage of people has an IQ score between
What can you infer that the author's purpose may be from the following title? Teachers Are Always Right A. inform B. entertain C. persuade
Using your knowledge of roots, choose the best word to complete the following sentence: Mark had a gift for ___________________________; he seemed to be able
What is the whole number for 9/10
How did enclosure and crop rotation pave the way for an agricultural revolution?
How a bar model can be used to show a subtraction problem? 2 grade
Trace needs to buy some posters for his art class. if he buys one poster his total will be $9.50. With 2 posters his total will be $18.00. three posters total t