janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

While researching a history paper, you see a graph that shows federal spending on defense in the past 200 years. You notice that federal spending throughout the
Is 4/16;0.25 equivalent numbers
Which of the following was primarily a political challenge that the United States faced after the Civil War? (Points : 3) worthless Confederate currency that le
why doesn't a developing pupa move around?
list and describe two powerful forces of nature caused by plate tectonics
Rachel jogged along a trail that was 1 fourth of a mile long . she jogged along a trail 8 times. how many miles did she jog.
Carl has three lengths of cable, 5 _ 6 yard long, 1 _ 4 yard long, and 2 _ 3 yard long. He needs at least 1 yard of cable. a Which two pieces together make a le
What does (-9)^-2 mean?
Identify the basic structure of a chemical equation?
in impeachment proceedings, the house may ________, but the senate must ________.