johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

How many “dots” would be around the central atom in the Lewis structure of S? A) 5 B) 6 C) 7 D) 4
Add and simplify 9/16 + 1/2= ?
Sentence using "preliminary"? Please use an easy one so I can actually draw it, too :PThanks in advance :)
how do you write a fraction as a mixed number
How many hydrogen atoms are represented in the formula (CH3)2CH2?
Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is $ 55.20 how many games did they
why did europeans feel superior to islam
If 2n=14 what Is 8n? I am really bad at algebra and I need to do my homework
what is it called when oxygen passes into the capillaries that surround these sacs?
The volume of a rectangular prism is 270 cubic centimeters. The height of the prism is 5 centimeters. What should the length and width of the prism be? Explain