LavishLavendar
LavishLavendar LavishLavendar
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

You buy 2.3 pounds of apples for
$1.43 per pound. How much do
you spend?​

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$3.30 ($3.289)

Step-by-step explanation:

2.3 times 1.43 = 3.289 rounded to 3.30

Answer Link

Otras preguntas

if the value of my home has tripled since I bought it, that means its relative change in value is 300% true or false
Citizens of the United States pay four different types of taxes to support the federal, state, and local governments. There is property tax, sales tax, income t
graph the system of inequalities y> 2x-3 and 3y-x≤6
multiply (3x^3)(5x^2y)(x^5y^3)
Which substance can not be broken down by a chemical change? (1) methane (3) tungsten (2) propanal (4) water
The Allied policy toward Hitler in the 1930s can best be described as one of (A) confrontation. (B) appeasement. (C) containment. (D) indifference. (E) support.
What is 8.83 rounded to?
Which solution has the highest boiling point at standard pressure? (1) 0.10 M KCl(aq) (2) 0.10 M K2SO4(aq) (3) 0.10 M K3PO4(aq) (4) 0.10 M KNO3(aq)
im what direction does heat flow or transfer?
Which of the following inventions helped farmers plant crops more quickly and efficiently? A. Water frame B. Flying shuttle C. Seed drill D. Spinning jenny