briyannawyche00 briyannawyche00
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

store is having a sale on almonds and Jelly beans. For 5 pounds of almonds and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $20. For 7 pounds of almonds and 9
pounds of jelly beans, the total cost is $46. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.

Respuesta :

Amariharris3
Amariharris3 Amariharris3
  • 15-05-2020
Yes that’s the answer
Answer Link

Otras preguntas

f(x) = x^3 -4x^2 -25x + 100 find real root and determine the multiplicity of each
What motivated early American lawmakers to organize the legal system on almost two parallel systems
When a party breaches a contract, they could be responsible for: a) Criminal damages b) Class 6 Felony c) Adverse possession d) Specific performance
How long can a flea larvae live in the cocoon?
write a short pragrph about sibling rivalry
How do pictures of the chicks help you ?
The first bend made with a hicky should be about
It took Nathan 15 hours to mow 6 lawns. At this rate, how many lawns can he mow in 65 hours
PLS HELP!!! Instructions: Find the measurement of the angle indicated in the following parallelogram.
Which of the following would be considered a precedent established under the presidency of gorge Washington