lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

What sorts of signals does the brain use to communicate sensations, thoughts and actions?
Why were the 1920's considered the best and worst of times?
What sorts of signals does the brain use to communicate sensations, thoughts and actions?
Which of the following is formed at a collision zone?Continental rift valleyVolcanic island chainMountain rangeDeep-ocean trench
How do you work out the problem 84 divided by4
Fragment in this sentenceWith her heavy dictonary, Donna thumps the top other ancient computer monitor.  Whenever the color tint flickers from normal to sickly
What is a group of organisms that look alike and can reproduce among their selfs ?
How did the Declaration of Independence change the nature of the American Revolution?
What is a series of events that cells go through as they grow and divide
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?