laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the usage of "yield" in python?
Please help ASAP and please explain how you got the answer.
Three 30 g metal balls, one of aluminum, copper and lead, are placed in a large beaker of hot water for a few minutes. [The specific heats of aluminum, copper,
write a story which end with the sentence "we were luck that night"​
Consider the exponential function f(x) = One-fifth(15x). What is the value of the growth factor of the function?
Don't squeeze. Fiver shoppers buy Charmain toilet paper. One charmin out of 10 in this batch is defective-its unsqueezable. You want to save every one from this
Find the TWO integers whos product is -12 and whose sum is 1​
Does the expression represents a positive or negative 3(-2 1/3)
To leave the gravitational pull of the Earth, and explore other planets, satellites must have at least:
The principle which precludes a person from asserting something contrary to what is implied by a previous action or statement of that person, or by a previous p