ahanafaunoy ahanafaunoy
  • 01-11-2020
  • English
contestada

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

Respuesta :

cjanice2020
cjanice2020 cjanice2020
  • 01-11-2020

Answer:

6.99 for 90 fl. oz

Explanation:

If you find how much it is for just 1 fl. oz. for each price then you can see that 6.99 for 90 fl. oz is a better deal.

Happy Halloween!

Answer Link

Otras preguntas

In a Leap of Faith, why does Sam consider it a leap of faith to do the diving board from the platform?
Five friends share 3 bags of trail mix equally. What fraction of a bag of trail mix does each friend get? Please explain or show your work! :)
471.9 is 65% of what amount​
What element of the plot is this passage an example of
Es mejor que (nosotros, cenar) en casa. Es importante que (yo, tomar) algo para el dolor de cabeza. Señora, es urgente que le (yo, sacar) la muela. Parece que t
how do majority of the boys act in lord of the flies chapter 3​
PLS HURRY!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!! Explain the process to solve the equation. Use proper vocabulary in your explanation. 1/4x = 5/8
Which type of structure did Plains Indians live in?
There were 21 pumpkins in a garden patch. Children picked 46 of the pumpkins. How many pumpkins did the children pick?
When the news team asks Perry why he is fighting in Vietnam, what reasons does he give?