Seudónimo Seudónimo
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

if $3.50 per bag of five apple how much is one apple

Respuesta :

horses96
horses96 horses96
  • 03-11-2020

Answer:

70¢ per apple

Step-by-step explanation:

Because it's $3.50 per bag of 5 apples, you can divide $3.50 and 5 by 5 to get 70¢ per apple.

Answer Link
Athenalsun
Athenalsun Athenalsun
  • 06-11-2020

Answer:

70⊄

Step-by-step explanation:

$3.5 ÷ 5 = 70⊄

Answer Link

Otras preguntas

What is the image of (-8,-12) after a dilation by a scale factor of 1/4 centered at the origin?
Create one original post in which you Make observations about the importance of heroes to the Greeks, providing reasons and details for your thinking. Reflect
The selling price of a sweater is the cost plus the markup minus the discount. Write an expression to show the selling price s of a sweater. Use c for cost, m f
I need help it’s a major grade
1. What are the three components of the skeletal system? 2. List four functions of the skeletal system. 3. Name and describe the two types of tissue that make u
30 POINTS NEED HELP ASAP IN CLASS HURRY!!
The sum of two numbers is 41. Double the first number reduced by triple the second number is 12. What are the two numbers?
5th grade pls help How might a machine help you do work? 
How does society view buskers?
Energy Transformation: A home is heated with geothermal energy (What energy forms are used and how do they go from each form to get to the final form)