doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

6/15 divided by 4/21 = ?
How do basophil cells react when a pathogen enters the body?
A homeowner called in a painter to paint the walls and ceiling of one bedroom. His bedroom is 18ft. long, 12 ft. wide, and 8 ft. high. The room has two doors,
How did Reconstruction affect daily life in South Carolina?
Hoover's political life ended as a result of the (A) infantry attacking the Bonus Army (B) Bonus Army attacking the infantry (C) veto of the Patman Bill (D) pas
Select all choices that apply. Which were physical characteristics of Mesopotamia? Choose all answers that are correct. A. Mesopotamia was between the Tigris an
Why does the 2010 Affordable Care Act stand as one of the most important domestic policy plans in recent history?
a poker hand of 5 cards is dealt from a standard 52 card deck. a full house consists of exactly 3 of one kind of card and a pair of another (ex. 6,6,6,J,J) How
can u help if three times a number is increased by 4 the results is -8 . find the number
When is thermal equilibrium achieved between two identical objects? A. when one object is colder than the other B. when one objects is hotter than the other C.