HelpMeWithMath091 HelpMeWithMath091
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mini muffins are also sold at Muffin Mart. Each mini muffin is sold for $0.35. Diego has $3.00 for mini muffins. How many mini muffins can he buy with $3.00? *

Respuesta :

evelynsantos0219 evelynsantos0219
  • 02-12-2020

Answer:

I agree with both.

Step-by-step explanation:

If it's $3 per dozen that would be $0.25 per muffin because

3÷ 12 = 0.25

And if Andre has $2 than he can only afford 8 muffins because

0.25 x 8 = 2

And if Elena wants 16 muffins

16 x 0.25 = 4

So she will have to pay $4.

Hope this makes sense and helps!

Answer Link

Otras preguntas

in the cells of the human body oxygen molecules are used directly in a process that?
How did european nations claim african lands?
What is a key characteristic of historical fiction? 1. The stories always have insights about current society. 2.The stories always provide accurate historical
Which one of the following descriptions best describes horizontal irrigation? A)the economic development of the American West be when the government controls th
Suppose X and Y represent two different school populations where X > Y and X and Y must be greater than 0. Which of the following expressions is the largest?
One of the few countries that revolted against the congress system and was successful was?
Each marble bag sold by Melissa's Marble Company contains 3 orange marbles for every 5 blue marbles. If a bag has 24 orange marbles, how many blue marbles does
what might a tyrant say to a citizen who are asking for democracy
lexema y sufijo de papeleria
Which is a factor of 76? A. 4 B. 14 C. 8 D. 12