tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

If y=2x+7 were to change to y=1/2+7, how would the new graph compare to the original graph?
Change the subject of the formulae to b::: 8a + 3b = 12. And 3b^2=27
Can you extend the zero product property to non zero products of numbers? For example, if ab=8, is it always true that a=8 or b=8? Explain
What is 5-2n>8-4n who that answer
The lobe(s) that take(s) the heaviest hit in a traumatic brain injury is /are the ________ lobes a) frontal lobe only b) frontal and temporal lobes c) temporal
tell how you can use repeated reasoning to find multiplication facts.
how do you write 0.362 in expanded form
Potatoes are on sale at both grocery mart and Baldwin hills market. At grocery mart a 5 lb. bag of potatoes cost $2.85 and at Baldwin hills market a 7 lb. bag
Is 6/10 equal to 2/5
The fall of Tenochtitlán in 1521 was significant because