mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Find the distance between the points (8,5) and (-16,-2)
Which statement about truffles is correct? A. They resemble pineapple in texture and color. B. They're prized for being both plentiful and inexpens
Who was a France thinker who emphasized the use of mathematics as perhaps the most reliable way to acquire knowledge? A. Andreas Vesalius B. Rene Descartes C.
What’s the correct answer
write an expression for 7 divided by c
Please tell if my answer is right or wrong.
What steps would you take to determine if these figures are similar? Check all that apply. Use a scale factor of 2. Multiply the vertices of polygon ABCD by
Find the equation of the straight line passing through the point (3,5) which is perpendicular to the line y=-3x+2
Explain what it means for the Supreme Court to have original and exclusive jurisdiction over certain cases.
The maximum contaminant level of copper (Cu) in drinking water as set by the the Environmental Protection Agency (EPA) is 0.0013 g⋅L−1 . Express this concent