rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

is a type of cell division that produces gametes.
what is mZC a. 77 b. 180 c. 48 d. 110
Does anyone know how to do a PLOT MAP for Short Story on PowerPoint
why was jefferson against a strong centrial government
What is the opposite of -(-23)
The struggle between opposing forces or characters is called symbolism. characterization. conflict. dialogue.
metaphors that compare to life
Todd Mountain Development Corporation is expected to pay a dividend of $3 in the upcoming year. Dividends are expected to grow at the rate of 10% per year. The
A food worker reheats fried rice
Solve for x, -3x + 8 < 23