oxyukolesya
oxyukolesya oxyukolesya
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Wheeler bought 12.42 Gallons of gas this morning.
If he spent 35.89 on gas, how much did the gas cost per
gallon?
How much did the gas cost per pint?

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

12.42 Gallons = 54.58 L

=> the gas cost per = $35.89/54.58 l = $0.6575/ l

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the term for the type of venation seen on a ginkgo tree? Help meeeee
solve the question x - 2 = long division 4x
Meat is a rich source of Vitamin C, calcium, and other minerals.
Answer number 5 a,b,c,d,e pls thanks
Study the equations: f(x)=11x-5 g(x)=-2x-4 What is h(x) = f(x) g(x)
What is the slope of the line passing through the points (2,-5) and (4, 1)? A 5/4B 3 C 2 D -4/5​
A 40 inch board is to be cut into three pieces so that the second price is 4times as long as the first piece and the third piece is 5 times as long as the first
plum-pudding model other name​
My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?
List 1 inherited trait that is ONLY based on genetics and is NOT affected by the environment in any way.