irantheother123 irantheother123
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes cost $6.

Complete the table showing the price of different amounts of grapes at this rate.

grapes (pounds) price (dollars

2 6

1

1

Respuesta :

reichs
reichs reichs
  • 02-02-2021

Answer:

1 3

Step-by-step explanation:

divide 2 by 1 and u get 1

divide 6 by 2 and u get 1

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the parallelogram. If necessary, round to the nearest whole number. 6 in 5 in 8 in
Find the numerical value of each expression. (Round your answers to five decimal places.) (a) sinh(ln(5)) (b) sinh(5)
When comparing groups of stars, which group has relatively low luminosities and temperatures?
Contamination is when substances get into food, making it unsafe.
Which of the following statements best characterizes a common trait of genetically modified food and organically grown food? A. Both types of food can require f
¿Cómo se logra obtener un mercado externo en constante crecimiento que permite aumentar el consumo y obtener materias primas para las fábricas?
It has been reported that the average credit card debt for college seniors is $3262. The student senate at a large university feels that their seniors have a de
The first civilization likely formed in Mesopotamia because: that was the birthplace of modern man. its two rivers provided water for crops. the first alphabet
The transfer of DNA fragments from a dead cell to a live, competent recipient cell that results in a changed recipient cell is ________.
An astronaut on a distant planet wants to determine its acceleration due to gravity. The astronaut throws a rock straight up with a velocity of 19 m/s and meas