laceygriffo123 laceygriffo123
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

In a supermarket, bottles of lemonade are on a buy one get one half price offer.
The normal price of lemonade is 68p.
How much would it cost to get exactly three bottles of lemonade using this offer?

Respuesta :

dimitra1755
dimitra1755 dimitra1755
  • 13-02-2021

Answer:

68/2 = 34

68+34+68=170

||| answ=170p |||

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how do I graph a equation using y= -2x+1​
Will Mark Brainliest!!!! Plz write the compound inequality... A number p is at least -2 or less than -6
¿Qué hace Jorge después de las clases?
Aristotle believed there were 3 types of government with their evil twins, which were not one of them A: Monarchy/Dictatorship B: Democracy/Mob Rule C: Anarchy
Eugene had $24 to spend on three pencils. After buying them she had $18. How much did each pencil cost?
Help me with this question.
Which lists only abiotic factors in this environment? Answer: water, rock, soil, sun
the product of 6 and a number d is at most 32
The most important organ for sexual arousal in both males and females is the o brain O skin O mouth O immune system
Music career DEFINITIONSSS . ANSWERRRR ALLLLL WHAT IS A PERSON WHO MIXES AND PLAYS MUSIC FOR RADIO PROGRAMMING IN ADDITION TO NARRATING AND HOSTING THE SEGMENTS