charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

How did seas influence the way many ancient Greeks lived?
how many dots belong in the electron dot diagram of a boron atom
what is the answer to colby has 61 jars of spices.he wants to arrange them in arrays.what arrays could he use to arrange them
how did Darius first approach the Greeks to gain their lands
what is our ability to know and describe god limited ?
The principal wanted to buy 8 pencils for every student at her school. If there are 859 students, how many pencils do the principal need to buy?
Samira ran around a park loop that was 1/3 mile long. She ran around the loop 9 times. Samira says she ran 9/3 miles. Her brother Amal says she ran 3 miles.
What is the meaning of incorporated?
Solve for x. 3(3x - 1) + 2(3 - x) = 0
Sandy has 16 roses, 8 daisies, and 32 tulips. She wants to arrange all the flowers in bouquets. Each bouquet has the same number of flowers and the same type