tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

14 oz of Doritos for $2.50 or 22 oz of Doritos for $3.99?

Respuesta :

wesley21caldwell
wesley21caldwell wesley21caldwell
  • 03-03-2021
22oz is dortios for $3.99 because go big or go home lol
Answer Link
hiphooray hiphooray
  • 03-03-2021

Answer:

14 oz of Doritos for $2.50

Step-by-step explanation:

Divide the oz by the price to get how much one ounce is per bag.

2.5/14 = .179

- this means that each ounce in this bag costs $0.179

3.00/22 = .181

- this means that each ounce in this bag costs $0.181

although there is not a very big difference, the 14 oz of Doritos of $2.50 is a better value.

Answer Link

Otras preguntas

Graph the data in the table below. Which kind of function best models the data? write an equation to model the data.X Y-2 10-1 2.50 01 2.52
What does the calvin cycle produce?
Find the number of real number solutions for the equation.
What are three major types of physical boundaries in the world
How does the major’s behavior represent the modernist writer’s take on life?
what are natural sources of carbon dioxide in the atmosphere
The value of x is???
You roll a number cube numbered from 1 to 6. What is the probability that the number is odd
Here's a graph of a linear function. Write the equation that describes that function
A car traveling on a street stopped 30 meters after the brakes were applied. About how fast was the car traveling?