camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

A train travels 73 1/3 ​ miles in 3/2​ hour. What is its speed in miles per hour?
A catfish pond contains 510 gallons of water. The pond can hold no more than 1700 gallons. It is being filled at a rate of 68 gallons per hour. 1) Write an ineq
on apiece of paper graph this system of equations y=x-8 y=x^2-2x-3 then determine which answer choice matches the graph you drew and identify the solution(s) to
I need someone to answer this
Amir bought a camera 5 year ago for RM1500. He plans to sell his camera at a price of RM1800. What percentage of the profit or loss?​
RIDDLES!!!!!!!!!!!!!!!! ======================= 1-What has lots of eyes, but can’t see? 2- What runs all around a backyard, yet never moves?
1. State three types of web protocols​
50 POINTS: Please help thank you so much!! (Image attached) The polygons are similar. Find the values of the variables.I know from the answer key that the answe
WILL GIVE BRAINLIEST! which answer would NOT be considered a part of human mis-management of the environment? A.) plant and animal extinction B.) groundwater o
Which place does the home of your ancestors refer to