annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

What is a series of events that cells go through as they grow and divide
why can parents who are heterozygous for type a and type b blood have children with any of the four human blood types?
Morgan found a stone arrowhead. He measured it three times. He measured it as 2 inches to the nearest inch, to the nearest 1/2 inch, and to the nearest 1/4 inch
Morgan found a stone arrowhead. He measured it three times. He measured it as 2 inches to the nearest inch, to the nearest 1/2 inch, and to the nearest 1/4 inch
What culture believes health is harmony between man and nature?
What's a good slogan for a dietitian (have dietitian in it) ?
Graph the line using intercepts: 4x-3y=12
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
What is a communicable disease ?
Which of the following is formed at a collision zone?Continental rift valleyVolcanic island chainMountain rangeDeep-ocean trench