jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Six months ago, you purchased a new laptop. Since then, you notice that the battery life has been steadily going down. When it was new, and full charge lasted a
HELPPP LAST ATTEMPT!!
There are many isotopes of the element technetium (TC). What do the nuclei of different technetium isotopes have in common? [
What type of government system does the U.S. have?
what percentage of college football players make it to the nfl
Alguna ocasión has tenido que defender una idea
There were 3 full pizzas sitting on a counter. If Joe ate ¼ of a pie, Rhonda ate ⅜ of a pie, and Chris ate 4 slices, how many slices of pizza were left? (Assume
A comparative balance sheet for Lomax Company containing data for the last two years is as follows: Lomax Company Comparative Balance Sheet This Year Last Year
where is the only full-sized castle in north america?
Which of the following statements about tornadoes are true? 1Points Select all that apply. A Tornadoes and hurricanes BOTH form over water. B Tornadoes never