gr2jjvn7yd gr2jjvn7yd
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Katie bought 2 blocks of cheese and 3 loaves of bread for $12.00. Jenny bought 4 blocks of cheese and 2 loaves of bread for $ 16.00. How much does each block of cheese cost? How much does each loaf of bread cost?

Respuesta :

simonedsouza10
simonedsouza10 simonedsouza10
  • 04-05-2021

Answer:

cheese = $3  load of bread = $2

Step-by-step explanation:

to check:

2c + 3b = 12

2(3) + 3(3) = 12

6+6=12

Answer Link

Otras preguntas

area of composite figures 68 sq. cm 92 sq. cm 72 sq. cm 96 sq. cm 72 sq. cm 90 sq. cm
To check charging voltage, connect a digital multimeter to the positive (+) and negative (–) terminals of the battery and select A. AC amps. B. AC v
Why are some scientists skeptical of the scientists results and conclusions
1/2x+3/2(x+1)-1/4=5​
Rita has finished her art project. What is a scientific question that she could ask about her art supplies? A. Where are the scissors put away? B. Why doe
How many moles of compound are there in the following? a. 6.60 g (NH4)2SO4 b. . 4.5 kg Ca(OH)2
Please explain btw you can use symbols to use things like √ ² ³
Will someone answer these questions for me bkuz its for health and I cant answer them.
solve for x. 9(x - 6) = 8(x + 6)
The CPT codes are used to report?