krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

how did hurricane katrina lead to renewed concern over civil rights in the us
Which of the following best describes a lyric poem? A. songlike B. written about love or hate C. tells a story D. all of the above
The Confederate States of America, consisting of 11 Southern states that withdrew from the United States in 1861. The Confederacy fought the Union in the Civil
Whats the importance of biodiversity to the stability (health) of an ecosystem
Strep throat and bacterial pneumonia are examples of __________. a. bacterial communicable diseases b. viral communicable diseases c. noncommunicable diseases
What does Tubman do when the fugitive wants to go back to the plantations
In 1998, the House of Representatives impeached President Clinton on charges of obstruction of justice and sexual harassment. perjury. abuse. high crimes.
compare and contrast volume and surface area
In the 1990s, which Southwest Asian country invaded a neighboring country to gain access to oil fields and naval ports?
1-25 if you can help that would be greatly appreciated.