shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

In the Oath of Allegiance, a person A. gives up loyalty to other governments B. swears to vote in every U.S. election C. breaks the laws of U.S. states D. p
When money serves as a store of value, it ____ purchasing power •sells•loses•saves•buys
Increasing the substrate concentration in an enzymatic reaction could overcome which of the following? (A) the need for a coenzyme (B) allosteric inhibition (C)
What is the prim factorization of 84​
What is the expanded form of 397,567
Find the separation vector r from the source point (2,8,7) to the field point (4,6,8). Determine its magnitude (r), and construct the unit vector ˆr.
HELP ME PLEASE what explanations that might be proposed by an evolutionary psychologist studying gender roles?​
spanish hw pls help!!!!!!!!!!
After several configuration changes are made to a router, the copy running-configuration startup-configuration command is issued. Where will the changes be stor
A carrot has 5 grams of sugar per serving. A banana has 15 grams of sugar per serving. Which statement is true?