maxxblitzthegreat
maxxblitzthegreat maxxblitzthegreat
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Note: Enter your answer and show all the steps you use to solve this problem in the space provided.
(8×5)÷4×5
Show all steps.

Respuesta :

sabrina1692
sabrina1692 sabrina1692
  • 01-09-2021

Answer:

=50

Step-by-step explanation:

BODMAS

(8x5)-brackets

=40÷4x5

40÷4-division

10x5-multiplication

=50

Answer Link
swtsn85
swtsn85 swtsn85
  • 22-11-2021

ok first things first you need to multiply (8x5)then you divide the answer with the answer of 4x5 ok

Answer Link

Otras preguntas

Chad earned $30 for raking leaves. He has also earned money by doing chores for 6 weeks. Altogether, he has earned $120. How much does he earn each week doing c
Tell me how you solved thanks
three cans of tuna costs $1.50. what is the cost of one can of tuna. what is being compared
Pleeeeease!!! • American culture changed after World War II. Soldiers returned home and used the benefits of the GI Bill. They went to college, bought homes, an
In the triangle below, what ratio is tan θ? 12 over 13 5 over 13 5 over 12 13 over 5
how do the genetic contents of cells resulting from mitosis and meiosis differ?
What are the advantages of using thew spinning jenny
Why did confederate general hood march in the opposite direction of sherman??
Is 1/5 less than 5/8
Instructions:Select the correct answer. The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price