gracelynmahoney285
gracelynmahoney285 gracelynmahoney285
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

if eggplants are $1.99 per pound and Terry wants to by 3 Eggplants. The 3 eggplants weigh a total of 3 3/4 pounds. About how much will the eggplants cost?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-12-2021

Answer:

$22.39

Step-by-step explanation:

3 3/4 = 15/5

15/4 · 3 = 45/4

45/4 · 1.99 = 22.3875

Answer Link

Otras preguntas

need an essay in spanish 150 words and its on who i admire i admire aunt cause she is outgoing ..... can  some finish that off please   i need by today
△EFG≅△JKL. What is m∠L?
SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!
if f(x)=x-6 and g(x)=x^1/2(x+3) what is f(x) times g(x
Solve the given initial-value problem. dy dx = x + 2y, y(0) = 7
Help! 30 POINTS! I am probably just really dumb, but I don't understand the concept. The question is: -42v+33<8v+91. I am supposed to solve the inequality fo
In what ways could a former slave make a more persuasive messenger for abolition that a person who has never enslaved?
If you are not fit, _____.
Q. # 49 please.help to solve
which expression is equivalent to r over s (6)