perryanabelle2009
perryanabelle2009 perryanabelle2009
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

alan is saving money to buy a game. so far he has saved $30, which is 5/6 of the total cost of the game. how much does the game cost?

Respuesta :

innary0531 innary0531
  • 03-12-2021
The game cost 36.

5/6 • 30/1
5/30= 6
add 6 to 30 = 36
Answer Link

Otras preguntas

How did Washington react to political changes that occurred during his administration? He realized the errors of his government and proposed that the nation go
Mr townsend needs to make 13 pairs of butterfly for customers for a play. Each pair of wings is made with 3/4 yard of fabric. The fabric costs $8 per yard. You’
EconomicsAlthough GDP is a reasonably good measure of a nation's output, it does not necessarily include all transactions and production for that nation. Which
HELP PLEASE I WILL MARK BRAINIEST WHEN ABLE TO An expression is shown below: the square root of 18 plus the square root of 2 Which statement is true about the e
Help plz due in 30 minutes
what is 1,623 x 2,908? please help
How is this method effective in fighting viral diseases.
which is a better buy six cans for $7 or 8 cans for $9?
How would air pollution affect the lives and/or livelihoods of those in the open markets of India?
Select the correct answer. (-1,1) (0,-1) (5,-11) (10,-21) What is the domain of the set of ordered pairs above? A. {-1, 1} B. {-1, 0, 5, 10} C. {-1, 10} D.