Seudónimo Seudónimo
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

A gallon of apple juice is $7. A pack of eight 4.23 oz. box of apple juice is $2.39. Which is a better deal? I need help understanding how to solve this problem.

Respuesta :

paige0704
paige0704 paige0704
  • 16-02-2017
the better deal would be the gallon
Answer Link

Otras preguntas

Solve the formula for the indicated variable. S(r+t) = rt, for t
the mass of a jar of sugar is 1.9 kg. what is the total mass of 13 jars of sugar
Carlos está tratando de decidir qué carrera estudiar en la universidad. ¿Cuál es la pregunta más importante que debe preguntarse para estar seguro de conseguir
how to simplify these equations
Currently you have $80 and your sister has $145. You decide to save $6 of you allowance each week, while your sister decides to spent her whole allowance plus $
Algebra about ages please help
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!! Which situation describes a directly proportional relationship? A. As your velocity increases, your time decr
According to the Declaration of Independence, when should the people have the right to change their government?
Veronica Mom left 3/4 of a cake on the table. Her brothers ate 1/2 of it. what fractions of the cake did they eat?
Can someone answer these questions for me?