kinley9212 kinley9212
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

$30 for 100 flyers or $65 for 250

Respuesta :

EmmaKing1999 EmmaKing1999
  • 11-04-2024

Answer:

100 flyers for $30.

Step-by-step explanation:

You want to buy they one with the less price for a unit.

1) 250 divided by 65 is 3.85.

2) 100 divided by 30 is 3.33.

2 has the least unit price so you would by that.

Answer Link

Otras preguntas

find the next three terms in the sequence 80 -160 320 -640
a citrus grower ships grapefruit in boxes of 10. one season, the grower shipped 20,400 boxes of grapefruit. how many grapefruit were shipped?
Two social issues that could lead to environmental injustice
First sentence to a story called the alternate penguin
Lincoln’s focus in the Gettysburg Address was to A. campaign for a reelection. B.describe the impact of the Civil War. C.remind listeners why they were at w
un parrafo minimo de 10 reglones del tema: tu y yo como vamos a salvar la vida porfavor rapido lo necesito
a train travels 558 miles in 3 hours at this rate how far does the train travel per hour
samuel needs $29 to downllad some songs and movies on his mp3 playee his mother agrees to pay him $6 an hour for raking leaves in addition to his $5 weekly allo
solve |x|<6 a. {-6, 6} b. {x|x> -6 and x< 6} c. {x|x< -6 or x< 6}
How do U bring down 27 using factor 3